DOGODKI

KRISTUS ŽIVI MED NAMI

Živimo v dneh, ko se iščejo novi ljudje:
Cerkev je iskala novega papeža,
v naši domovini so iskali novo vlado –
vsak želi najti najboljše ljudi.

Kako najti prave nove ljudi?
Če kje odkrijemo dobroto in ljubezen,
brez sebičnih namenov in zvijačnosti,
smo našli zaklad,
ki se ga splača obdržati.
Takšen človek nas lahko osrečiti bolj
kot kakršnokoli dragoceno materialno darilo.

Ljudje, ki prinašajo srečo,
nam marsikdaj pridejo naproti
po skrivnostni božji previdnosti.
Pridružijo se nam na poti
kot tujec učencema v Emavs.
Po njej stopa med nas sam Jezus,
božji rešitelj ljudi.

V življenju se nam dogaja,
da smo kdaj jezni, zlobni, maščevalni.
Pa nam prijatelj svetuje:
»Odpusti, potrpi, pozabi.
To bo vsem v korist.«
Po takšnem človeku
nas nagovori sam Kristus.

Posebno nas prevzame
pričevanje ljubezni.
Primer: zakonca sta se razšla.
Več let sta živela ločeno.
Potem je mož hudo zbolel.
Nikogar ni imel ob sebi.
Bivša žena mu je vse odpustila.
Vzela ga je k sebi in mu stregla:
Jezusova ljubezen
je spregovorila po njej.

Še en primer: v cvetu mladosti
sta se poročila in imela otroke.
Potem je nepričakovano
ona živčno zbolela.
Mož ji je zvesto stal ob strani,
čeprav se je zelo spremenila.
Zelo težko mu je bilo,
a ljubil jo je tudi takšno.
Z njegovo pomočjo se je pozdravila.
Nato je moža zadela kap.
Potem je ona bila ob njem do konca.

Tako je Jezus z nami na nešteto načinov.
V različnih človeških zgodbah.
On je greh izničil z ljubeznijo,
trpljenje spremenil v bisere.
Vstali Kristus nam ostane skrit,
njegovo delovanje pa je očitno
v mnogih bratih in sestrah
in tudi v nas samih.

Ko iščemo dobre ljudi,
odkrijmo Najboljšega – Kristusa
in se ga oklenimo.
Z njim bomo lažje ustvarjali
prijaznejši svet.

vam želita vaša duhovnika

NEDELJSKA MAŠA V LETU VERE

Glavni tedenski cerkveni dogodek v župniji je nedeljska maša. Tisti, ki jim je maša tuja, jo seveda lahko imajo za prireditev, koncert, molitev ipd. Poučeni pa vemo, da je to shod, kjer naj bi slišali božjo besedo, po njej urejali medsebojne odnose, Bogu darovali svoje življenje in se zbližali z njim.
Maša ima tradicijo že od začetkov Cerkve, že skoraj dva tisoč let. Po maši so se toliko stoletij oblikovale duše naših prednikov. Bila je sicer v latinskem jeziku, vendar so božjo besedo duhovniki prenašali v narodnih jezikih.
Seveda se je ob nedeljski maši oblikovalo tudi družabno življenje. Po opravilu v cerkvi so se ljudje družili zunaj cerkve, se pogovarjali, zabavali, imeli kulturne prireditve… Vse to se je dogajalo ob nedeljah in praznikih. Gotovo je bilo tako tudi v žalski župniji.
Danes pa so mnogi prekinili s tradicijo nedeljske maše. Leta 1969 je naša župnija imela 650 obiskovalcev nedeljske maše. To je bilo pred graditvijo blokovskega naselja proti Gotovljam. Zdaj ko Žalec šteje mnogo več prebivalcev, se je število nedeljnikov prepolovilo.
Res se je spremenil način življenja. Večinoma sta zaposlena oba starša, kar pred leti ni bilo. Tako mora gospodinja veli-ko dela doma opraviti konec tedna. To je marsikaterim izgovor, da ne uspejo priti k maši. Otroci pa nočejo žrtvovati privlačne risanke… Seveda so še drugi izgovori. Nekateri starši pa nikoli niso imeli navade hoditi k maši. Tako je tradicija obiska nedeljske maše v družinah ponekod zamrla že v prejšnjih generacijah.
Ko je v družini veroukar, se ponekod le odločijo in z otrokom redno prihajajo v cerkev. Nekateri očetje pa otroka pripeljejo do cerkvenega praga in potem pridejo ponj. Nekateri pa kar rečejo, da bo k verouku hodil, k maši pa ne.
Nekateri mladi starši pa se z otrokovim veroukom vključijo tudi v cerkev. Maša jih pritegne, prevzame jih božja beseda in jo doživijo kot poživitev. Tako se maše redno udeležujejo, če jih tega ne prepreči kaj nujnega. Zanje lahko rečemo, da je obisk maše kvaliteten. Prav po zaslugi nedeljske maše se tudi v družini blago rešujejo medsebojni spori, se uveljavlja molitev in tudi otroci se navzamejo Jezusovega duha.
V tem letu vere ne bomo imeli posebnih slovesnosti. Poglobimo se v sveto mašo. Premagajmo togost: »Mi pa ne hodimo v cerkev.« Poizkusimo! Molimo, da bi se odprli za mašo. Pa ne zaradi števila v cerkvi, ampak zato, da bi bile družine duhovno bogatejše.

Cvetna nedelja, 24. 3. 2013, sv. maše: ob 6.30, 8.00 in 10.00 (blagoslov butar bo pri vseh mašah).
Veliki ponedeljek, torek in sreda, sv. maši: ob 7.00 in 18.00.
Veliki četrtek - spomin zadnje večerje - sv. maša: ob 18.00. Nato bo molitvena ura.
Veliki petek - spomin Jezusovega trpljenja in smrti, post - bogoslužje: ob 18.00.
Velika sobota - božji grob –
blagoslov ognja: ob 7.00 pred zvonikom,
blagoslov jedil: ob 13.00 in 16.00 v žalski cerkvi, ob 14.00 pri kapelah v Vrbju in na Ložnici,
večerno bogoslužje: ob 18.00 (sveče!)
(Ponoči prehod na poletni čas!)
Velika noč, 31. 3. 2013, Jezusovo vstajenje od mrtvih - sv. maše: ob 6.30, 8.00 in 10.00.
Velikonočni ponedeljek, 1. 4. 2013, sv. maše: ob 6.30, 8.00 in 10.00 (nedeljski spored).

REDNI SPORED MAŠ

Sobote zvečer, za nedelje: ob 19.30 v kapeli.
Nedelje: ob 6.30, 8.00 in 10.00.
Delavniki: ob 7.00 in 19.30 (večerna maša bo do konca maja).
Cerkveni prazniki ob delavnikih: ob 7.00, 10.00 in 19.30.

Sv. birma bo 27. aprila ob 10.00.
Maša za gasilce bo 5. maja ob 8.00.
Prvo sv. obhajilo bo 26. maja ob 10.00.
Šmarnice bodo ob 19.30.

Čiščenje cerkve bo v ponedeljek, 25.3., od 9.00 naprej. Lepo vabljeni.
Obisk bolnikov: p. Viktor – v torek dopoldne, p. Jože – v ponedeljek in torek dopoldne.

ADVENTNA VENCA V CERKVI IN PRI OBRAMBNEM STOLPU

MIKLAVŽEVA NEDELJA

Slovesna maša g. škofa ob navzočnosti domačih duhovnikov

in dominikanskih bogoslovcev iz Zagreba